تازه:
جمعه , ۷ قوس ۱۳۹۹
خانه » اخبار » دومین و آخرین مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن

دومین و آخرین مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن

دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه و جو بایدن، نامزد حزب دموکرات ایالات متحده امریکا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور در آخرین دور مناظره انتخاباتی شان، دیدگاه‌ های خود را در مورد مسائل مشخصی مانند مقابله با کرونا، دخالت احتمالی روسیه در انتخابات، کوریای شمالی، بیمه صحی، سیاست های مهاجرت، محیط زیست و نژادپرستی بیان کردند. این مناظره دونفره که شام پنجشنبه (۲۲ اکتوبر) در نشویل ایالت تنسی برگزار شد، آرام‌ تر و منحصر به بحث جریان یافت. هر دو تلاش کردند تا رای دهندگان شانرا راضی نگهدارند.

جو بایدن، معاون پشین ریاست جمهوری ایالات متحده، ترامپ را به خاطر برخورد ‌اش با پاندمی کرونا انتقاد کرد. او گفت: «کسی که مسئول مرگ شمار زیادی از انسان ها است، نباید رئیس جمهور ایالات متحده امریکا بماند.» او گفت که با وجود نزدیک شدن “زمستان تاریک” رئیس جمهور هیچ برنامه‌ ای برای مقابله با پاندمی کرونا ندارد.

ترامپ در مقابل از عملکرد حکومت اش ستایش کرد. او همچنین ابراز خوش‌ بینی نمود که ایالات متحده امریکا به زودی از این بحران بیرون می‌ آید. او چون بایدن روی یک “زمستان تاریک” حساب نمی کند.  به قول ترامپ ویروس کرونا به زودی ناپدید می‌ شود و پاندمی به آخر می ‌رسد. او با در نظرداشت گسترش پاندمی تاکید کرده گفت: «این تقصیر من نیست که ویروس به اینجا آمده، تقصیر چین است.»

ترامپ، بایدن را متهم کرد که قصد دارد تمام کشور را از تحرک بازدارد که “پیامدهای وحشتناک” خواهد داشت. او گفت که با تعطیلی کشور مشاغل از دست می‌ رود و خود کشی بیشتر می ‌شود.

USA I TV-Duell zwischen Donald Trump und Joe Biden (Brendan Smialowski/AFP)

جو بایدن

بایدن پاسخ داد که قصد ندارد کشور را تعطیل کند، بلکه تلاش خواهد کرد پاندمی کرونا یک پایانی پیدا کند. او گفت اگر سوء مدیریت رئیس جمهور نمی بود، بسیاری از قربانیان پاندمی می توانستند هنوز زنده بمانند.

یکی از مسائل مناظره، سیاست ها در قبال امور صحی بود. ترامپ دموکرات‌ها را متهم کرد که خواهان یک “سیستم صحی سوسیالیستی” هستند. او تصریح کرد که قصد دارد تمام سیستم بیمه صحی و درمانی را که بارک اوباما وضع کرده بود، از میان بردارد و به جای آن یک “سیستم خدمات صحی فوق العاده زیبا” را در پیش گیرد. بایدن در مقابل گفت که “هر شهروند باید حق دسترسی به امکانات صحی و درمانی داشته باشد” و این امر ربطی به سوسیالیسم ندارد.

ترامپ: سیاست کوریای شمالی من زندگی میلیون انسان را نجات داد

موضوع دیگر این مناظره رابطه ترامپ با کیم جونگ اون بود. ترامپ در این مناظره ادعا کرد که سیاست خارجی او در رابطه با کوریای شمالی بسیار موفق بوده است. به قول ترامپ او از جنگ با کوریای شمالی جلوگیری کرد، جنگی که می ‌توانست به مرگ “میلیون‌ها انسان” تمام شود.

او گفت که در رابطه با کوریای شمالی باراک اوباما رئیس جمهور پیشین و معاون او جو بایدن، برای او “میراثی کثیف” به جا گذاشتند. اما اینک به دلیل سیاست های مناسب اش، هر دو کشور روابط خوب دارند. بایدن رئیس جمهور را متهم کرد که برای “دیکتاتور”  کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی “مشروعیت” داده است. به قول بایدن، به دلیل سیاست آشتی‌ جویانه ترامپ، “گانگستر” کوریای شمالی، که با او نمی توان بدون تعیین کردن شروط واضح ملاقات کرد، فرصت کافی یافت تا با موفقیت به برنامه هسته‌ ای خود ادامه دهد.

USA I TV-Duell zwischen Donald Trump und Joe Biden (Chip Somodevilla/AFP/Getty Images)

دونالد ترامپ در دومین و آخرین مناظره تلویزیونی قبل از انتخابات ریاست جمهوری این کشور

مقایسه کردن کیم با هیتلر سرو صدای زیادی را برپا کرد. ترامپ در جریان صحبت هایش در مورد “رابطه خوب” خود با کیم و سران دولت های دیگر کشورها، بود که بایدن پاسخ داد: «و ما قبل از حمله هیتلر به اروپا رابطه خوبی با او هم داشتیم.» بایدن می خواست روشن کند که او مسیر ترامپ علیه حاکمان استبدادی را بسیار نرم و در نتیجه خطری برای صلح بین المللی می داند.

جو بایدن با  توجه به ادامه ساختارهای نژادپرستانه در ایالات متحده تأکید کرد که در این کشور برابری وجود ندارد و ترامپ با سیاست خود این نابرابری را باز هم تشدید کرده است: «او روی هر آتش نژادپرستانه تیل ریخته است”.

ترامپ در برابر این سخنان بایدن گفت که بیش از هر رئیس جمهور دیگر قبل از خوداش، به استثنای آبراهام لینکلن، به سیاه ‌پوستان خدمت کرده است و ادعا کرده گفت: «من کمتر از هر شخص دیگری در این سالن نژادپرست هستم.» ترامپ در ادامه گفت که اعمل خشونت توسط پولیس علیه سیاهان ایالات متحده امریکا مواردی استثنائی بوده است.

nk, nf (tv-live, rtr, dpa, afp)

منبع: دویچوله

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این را هم ببینید!

آیندۀ مبهم ایسکو؛ هافبک رئال مشتری ندارد

ایسکو هافبک مالاگایی رئال مادرید که خواهان جدایی از این باشگاه است، پیشنهادی ندارد و مشخص نیست که آینده او در این باشگاه چه خواهد شد. ...

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به این سایت می باشد CopyRight 2017- All Rights Reserved