خانه » مقالات » سیاست » راست های آبدار و دروغ های شاخدار دونالد ترامپ!

راست های آبدار و دروغ های شاخدار دونالد ترامپ!

دونالد ترامپ در رسانه های غربی به “رئیس جمهوری که زیاد دروغ می گوید”، مشهور شده است. یکبار روزنامه واشنگتن پست نوشته بود ترامپ روزانه بطور متوسط شانزده بار دروغ می گوید. اما به نظر من، ترامپ فقط دروغ زیاد نمی گوید. او راست هم زیاد می گوید و اگر راست گفت، خوب راست می گوید. از همین رو، ترامپ دو حُسن کلان دارد که وی را از سائر رهبران پیشین و کنونی امریکا متمایز می سازد:

۱- حُسن اول دونالد ترامپ این است که هرگاه قصد روغگویی کند، تقریبا اکثر اوقات یا از نوع دروغ های خنده دار می گوید و یا شاخدار؛ درحالیکه سائر رهبران امریکا که در طول تاریخ خود دروغ گفته اند، دروغ های آبدار گفته اند نه شاخدار. فرق دروغ های آبدار از شاخدار و خنده دار در این است که نوع اول(آبدار) فوق العاده خطرناک و زیانباراند و نوع دوم(شاخدار و خنده دار)، تقربیا بی خطر و بی ضرر اند و حتا برخی گویند برای تفریح و سرگرمی مفید هستند. ترامپ باوجودیکه دروغ زیاد می گوید اما او در دروغ گویی خود نیز صادق است و قصد آزار و اذیت و فریب و اغوای ملت ها را ندارد و شوخی می کند.  این تفاوت اساسی ترامپ با سائر رهبران پرتزویر امریکایی است.

۲- ترامپ در کنار دروغ های شاخدار، سخنان راست هم کم نمی گوید. اما مثل دیگران صرفا سخن راست نمی گوید بلکه او سخنانِ «راستِ آبدار» می گوید. او با راستگویی های آبدارخود، زیربنای نظام مبتنی بر حقه، فریب، نیرنگ، تزویر، تطمیع و دروغ حاکمیت امریکایی و حتا کل نظام های غربی را «ناخودآگاه» تکان می دهد. به تعبیر دیگر، ترامپ با هر سخن راستِ آبدارِ خود، چند لایه از پرده های ضخیمی را که صورتِ نظام سلطه و رژیم سیاسی غرب و امریکا را در زیر خود پوشانده است، ناخودآگاه پس می زند و ماهیت فریبکارانه ی این سیستم ریاکار را، با زبان بی زبانی، فاش می سازد.

 

اینک چند نمونه از راست گویی های آبدار ترامپ:

۱- چند سال پیش دونالد ترامپ خطاب به اوباما گفت: او پدر داعش است. او داعش را پایه گذاری کرد و…. بعدا در در ادامه، خطاب به هیلاری کلینتون گفت: او مادر داعش است. او بود که داعش را پرورش داد و بزرگ کرد… ترامپ اینگونه سخنان را نه یکبار بلکه چندین بار به اشکال مختلف تکرار کرد. این سخنان ترامپ در آن زمان به حساب رقابت های حزبی و انتخاباتی او گذاشته شد اما از دید کسانی که بخواهند نقاب های رنگین «چهره معصوم امریکایی» را پس بزنند و به عمق سیاستهای کثیف غرب و امریکا در جهان بنگرند، سخنان اندکی نبود. ترامپ با این سخنان خود آشکارا از ماهیت واقعی سیاست امپریالیستی امریکا و پیوند عمیق آن با تروریسم جهانی پرده بر می داشت. ترامپ با این سخنان خود تنها ماهیت یک گروه قرن حجری را که ناگهان مثل قارچ در متن خاور میانه رویید و فاجعه آفرید، روشن نکرد بلکه مشخص ساخت که پشت سر این گروه وحشیِ بی مانند تنها چند کشورِ انگل، درمانده و وامانده ی عربی چون عربستان، بحرین یا امارات نیستند بلکه این جهان غرب است، این اسراییل است، این بریتانیاست و این امریکا و شرکاست که وحشی ترین و خونخوارترین موجودات روی زمین را خلق الساعه، ایجاد، رهبری و هدایت می کنند.

۲- دونالد ترامپ بود که خطاب به ایرانیها گفت کشور ایران را از روی کره زمین محو می کنم. چندی قبل ترازآن، عین همین سخنان را در مورد کوریای شمالی گفته بود. این سخنان او آشکارا نشانگر این است که امریکا حاضر است تا آخرین سرحد هرگونه فاجعه بشری حتا تا محو کامل یک ملت هشتاد میلیونی یا فاجعه زیست محیطی به پهنای کل یک قاره با بمباران اتمی یا شیمیایی و بیولوژیکی اش هم پیش برود چه رسد به کشتار چندصدهزار نفری هیروشیما و ناکازاکی جاپان که در فرهنگ حاکمیت امریکایی یک بازی “اکشن” معمولی کمپیوتری بیش نیست. ساده ترین نتیجه این امر این است که هر بانگ امریکایی که اینجا یا آنجا در دفاع از حقوق بشر بلغور شود، صرفا یک لایه ی دیگر بر پرده های ضخیم فریبکاری و دروغگویی افتاده بر سیمای حاکمیت رنگین امپریالیزم امریکایی و نظام غربی بسرکردگی امریکا اضافه می کند و لاغیر.

۳- دونالدترامپ بود که خطاب به نمایندگان زن رنگین پوست و مسلمان کنگره امریکا گفت برگردید به کشورهای خود. این سخن او بازتاب کل سیاست حاکم بر امریکاست و راسیسم و نژادپرستی در ذات حاکمیت امریکایی نهفته است اگرچه بسیار وانمود می سازند تا آن را در لای پوسته های نازک حقوق بشر خود پنهان کنند اما هستند کسانی مثل ترامپ که صادقانه و بی ریا این فرهنگ سنتی امپریال را لعاب زدایی کنند و پرده را از روی مایه بردارند.

۴- دونالد ترامپ بود که در ملاقات با “نادیه مراد” برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۱۶ و نویسنده کتاب “آخرین دختر” در کاخ سفید به او بی پروا و بی پرده گفت: با این وضع و با این وصف به شما جایزه صلح دادند؟ واقعا؟ برای چی به شما چنین جایزه ای دادند؟!. البته نادیه کمی مکث کرد و سپس رنجنامه ی خود را ادامه داد. اما به اعتقاد من نادیا اگر اندکی از حس زخم خورده شرقی خود را بتواند حفظ کند، تا زنده است باید در این سخنان سوالیه ترامپ مکث کند. سوالات ترامپ با زبان بی زبانی حکایتی دیگر می کرد. ترامپ ته دل خود آشکارا می گفت، وقتی داعش را ما بوجود آوردیم، ما مسلح و مجهز کردیم، ما پوشش دادیم و وقتی کشتارها زیر نظر ما شد، وقتی آنها بر شما تجاوز کردند و مادر و بردارانت را جلوی چشمان تان کشتند و خود تان را به بردگی گرفتند و وقتی شما را از خانه های تان راندند و شما را آواره دیار ما کردند، آیا باید به شما جایزه ی صلح می دادیم؟!. آخر چرا هم شما را آواره کنیم و هم جایزه بدهیم؟! هم بکشیم تان و هم بر بالین کشته های تان گریه کنیم؟! اول رنج تان بدهیم و بعد به پاس رنجی که برده اید، تقدیرتان کنیم؟! این دیگه چی منطقی است؟!

۵- و اکنون، ترامپ در تازه ترین سخنان خود با صراحت بیشتر می گوید اگر بخواهم ظرف یک هفته به جنگ افغانستان پایان می دهم اما من نمی خواهم… ترامپ تا اینجای سخن خود کاملا راست می گوید. ختم جنگ در افغانستان هرگز در دستور کار امریکایی ها نبود و الان هم نیست و هم نخواهد بود درحالیکه گره آن دقیقا در دست غرب و امریکا بود و هنوز هم هست. اما این گره را هرگز باز نخواهند کرد. ازاینجا به بعد، دروغگویی ترامپ شروع می شود. همان دروغ های خنده دار یا شاخدار همیشگی اش. او برای توجیه مخاطب مجبور می شود کمی شوخی کند و هزیان بگوید و لذا بلافاصله با اندکی مکث اضاف می کند: خب من نمی خواهم ده میلیون نفر را بکشم!

البته این دروغ ترامپ مرا یاد آن دروغ دیگرش نیز انداخت. همان دروغی را که بعد از بقول خودش انصراف از حمله به ایران سر هم کرد. در آن دروغ هم گفت بخاطر جلوگیری از کشته شدن ۱۵۰ نفر دستور حمله موشکی به ایران را لغو کرد. یعنی کشته شدن همان ۱۵۰ نفری که از نظر دولت ترامپ «تروریست» هستند و طبق قانون مبارزه با تروریسم امریکا  تروریست ها هیچ جا امن نیستند حتا در پناهگاه های امن خود!

 

ترامپ در این راست و دروغِ آبدار و شاخدارِ اخیر خود دو مسئله را عریان می کند و بسیار پوست کنده می گوید:

در قسمت راست سخن خود می گوید، حد اقل از این بعد نباید تصور کنید ما امریکایی ها برای جنگیدن با طالبان و مبارزه با تروریسم در افغانستان رفته بودیم. آهای بلندگوهای بی مزد و بامزد ما که ۱۷ سال آزگار برای ما گلو پاره کردید و جار زدید و  اینک از عربده کشیدن و آروغ زدن بازمانده اید، مگر شما مغز خر خورده اید؟ دیگر دارید کم کم عصبانی ام می سازید و مجبورم می کنید تا بدون رعایت آداب و تشریفات دیپلوماتیک، اینطوری علنا و مثل کاکارجب اعلان کنم که آهای مردم…. ما از همان اول دوست طالبان بودیم، هستیم و خواهیم بود. اگر کار ما جنگ بود و این را خواسته بودیم که در همان یک هفته اولِ ماهِ اول سالِ اولِ هجوم مان به افغانستان، جنگ را برده بودیم. آری، ما جنگ را نبردیم چون جنگی در کار نبود. بازی بود. ما اکنون در نیمه دوم آن بازی هستیم. البته در دقایق آخر نیمه اول بازی “بمب مادر” خود را بر بام تان انداختیم که سوراخ آن از آلاسکا قابل دید است. منتظر نیمه دوم بازی باشید. هرگاه داور سوت زد، آن زمان خواهید دید آنچه می بایست دید!

ترامپ در قسمت دروغ سخن اخیر خود می گوید من نمی خواهم جنگ را خاتمه بدهم چون ده میلیون نفر کشته می شود. در واقع ترامپ در اینجا ماهیت بشردوستی امپریالیسم امریکایی را از حاشیه به متن می آورد. او می گوید نمی خواهد ده میلیون نفر کشته شود. یک میلیون نفر اگر کشته شود، اشکال ندارد. ششصدهزار نفر کشته شوند مسئله ای نیست و سیصدهزار نفر که ابدا اهمیتی ندارد. کمتر از این تعداد که اصلا آدم به شمار نمی روند. طبق آمارهای رسمی و غیررسمی غرب، شمار کشته های ۱۸ سال حضور امریکا در افغانستان به یک میلیون نمی رسد. پس این چندان مسئله ای نیست. لذا از نظر ترامپ که واقعیت سیاست گلوبال امپریالیسم امریکایی را بازتاب می دهد، قتل و کشتار تدریجی و گله ای انسان ها چه در افغانستان چه در یمن یا سوریه و یا هرنقطه ی دنیا بوسیله امریکایی ها و عمال و مزدوران منطقه ای آنها تازمانی که به مرز چند میلیون نرسد اصولا قتل و کشتار شمرده نمی شود. هرزمان پای کشتار ده میلیون، بیست میلیون یا هشتاد میلیون و صد میلیون آنهم بصورت آنی و نه تدریجی در میان آمد، آن زمان کمی درنگ و تأمل امریکایی لازم می شود.

About امین آرمان

امین آرمان، نویسنده، پژوهشگر و مدیرمسؤل شبکه قلم، کابل
منبع: شبکه قلم
این مطلب را به اشتراک بگذارید:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 27
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این را هم ببینید!

کشتار گنجشک‌ها به دستور مائو

شش دهه از سخنرانی آتشین مائوتسه دون – “مغز متفکر” شماره‌ یک چین – میگذرد: …

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به این سایت می باشد CopyRight 2017- All Rights Reserved