خانه » مقالات » اقتصاد » در دامی که شرکت های هرمی پهن کرده اند نیفتیم!

در دامی که شرکت های هرمی پهن کرده اند نیفتیم!

اشاره: این روزها گزارش‌های بسیاری از فعالیت‌های گسترده شبکه‌های موسوم به Network marketing   یا شرکت ها و بازاریابی هرمی در شهر کابل و شهرهای دیگر کشور دریافت می‌کنم که با طمعه قراردادن محصلین و جوانان بیکار، اندک دارایی ایشان را نیز از چنک شان خارج می‌سازند. بنابراین، نکات ذیل را برای اطلاع مخاطبان گرامی نگاشته ام تا باشد که از خطر افتادن در دامی که این مافیاهای هرمی پهن کرده اند، آگاه شویم:

 1. شرکت‌های هرمی و بازاریابی شبکه‌ی با اندکی تسامح به شرکت‌های واقعی یا صوری گفته می‌شود که به خریداران یا اعضایش پورسانت (کمیشن) می‌دهند تا افراد جدید را وارد شبکه نمایند و این شبکه به صورت هرمی از یک نفر یا شرکت آغاز و به هزاران نفر ختم می‌گردد. در این شرکت‌ها، معمولا اجناسی از قبیل الماس، طلا، بیک مکتب، کفش، بایسکل،‌ رزرویشن هوتل، خرید سهام فلان شرکت موهوم یا واقعی به عنوان یک پکیج به صورت یک جا یا اقساطی به قیمت معمولا ده الی بیست برابر قیمت واقعی برای خریدار به فروش گذاشته می‌شود. خریدار به امید دریافت کمیشن از جلب افراد دیگر به زنجیره خرید شرکت، جنس را می خرد و شروع می کند به تبلیغات رو در رو (و نه انترنتی یا تبلیغات به سبک مدرن) تا دو مشتری جدید را به دام اندازد و از آن ها دو بازو بسازد و با تکمیل چهار نفر یا شش نفر اولین کمیشن خود را با فیصدی بالا دریافت می‌کند و بدین ترتیب وارد سیستم می‌شود. اشخاص تازه جذب شده نیز همین روش را با تطمیع و تحریک افراد بعدی ادامه می‌دهد تا به هزاران نفر برسد.

در این سیستم، هیچ تضمینی برای رسیدن به ثروت وجود ندارد چون تقریبا تمامی این نوع شرکت‌ها جنس واقعی نمی‌فروشند، تولید کننده نیستند و اغلب فعالیت غیر قانونی دارند و در دو عرصه تولید و تجارت هیچ سهمی ندارند. تنها محصولات بی کیفیتی را به بهای گزاف برای مشتریان اغوا شده به فروش می‌رسانند. در این سیستم معمولا تا پنج حلقه اول به مفت به ثروت می‌رسند و حلقات بعدی فقط به امید رسیدن به پول شب و روز تلاش می‌کنند و معمولا به هیچ چیزی دست نمی‌یابند. زیرا این شرکت‌ها نمی‌توانند زیاد دوام بیاورند و یا قدرت پرداخت کمیشن به تمامی افراد رده های پایین را داشته باشند. مثلا اگر شبکه به بیست طبقه برسد، معمولا برای هر واسطه بین هشت تا ده فیصد ارزش خرید را کمیشن می‌دهد، در این صورت برای هر بیست طبقه باید ده فیصد پول بدهد که جمعا می‌شود دو صد فیصد؛ یعنی دو برابر قیمت اصل پولی که خریدار آخری پرداخت کرده است لذا احمقانه است که برای همه‌ی رده ها پول برسد و شرکت نه تنها کل جنس را به رایگان برای مشتری بدهد بلکه یک برابر قیمت آن را از جیب خود به شمای واسطه کمیشن بدهد!

 1. من به گذشته تاریخی این شرکت ها نمی‌پردازم، تنها باید بگویم که این شرکت‌ها اولین بار از روسیه و سپس فرانسه در عمل آغاز به کار کردند و به زودی فعالیت آنها در هر دو کشور نامبرده به عنوان کلاهبرداری و فریب، غیر قانونی اعلام شد و اکنون نیز فعالیت این نوع شرکت ها در اغلب کشورهای دنیا غیر قانونی و ممنوع است.
 2. این شبکه‌های مافیایی با برگزاری جلسات در هوتل‌های لوکس، با استفاده از زرق و برق و موترهای لوکس و… قربانیان خویش را فریب می‌دهند و معمولا این گونه تبلیغ می‌کنند که شما جوان هستید و نیاز به امکانات و پول دارید؛ ولی قدرت یافتن کار ندارید. بیایید با ما همراه شوید. پول درآوردن به زور بازو نیاز ندارد؛ بلکه به هوش و فکر نیاز دارد. شما مستحق بهترین زندگی هستید و ما فرصت پولدار شدن را برای تان فراهم می‌کنیم؛ مثلا می‌گویند:

الف- شما اگر جنسی را از یک شرکت در امریکا خرید کنید، دست ده واسطه به شما می رسد و هرکس یک فیصدی سود می خورد و برای شما گران تمام می‌شود، ما واسطه ها را حذف می‌کنیم و پول واسطه‌ها را به شمای مشتری کمیشن می‌دهیم.

ب- ما از تولیدات وطنی حمایت می‌کنیم. تا فلان شرکت و تولید وطنی در آینده چنین و چنان رشد کند. ما میلیون‌ها دالر در فلان کار تولیدی سرمایه گذاری کرده ایم.

ج- ما به اشتغال جوانان و زندگی مرفه ایشان می اندیشیم. شما چرا بیکار باشید چرا روزانه هزاران افغانی درآمد نداشته باشید!

د- با استفاده از روش مدرن و جدید ما یک شبه و فوری پولدار شوید. مگر شما ثروت و لذت نمی خواهید!
ولی این شبکه ها دروغ می‌گویند و شما را فریب می‌دهند!

الف- می‌گویند ما تولید می‌کنیم و واسطه ها را حذف تا جنس ارزان به مشتری برسد و شما هم کمیشن می‌گیرید. دروغ می‌گویند چون خودشان هرگز تولید کننده نیستند و واسطه هستند، پس از اول بسم الله به شما دروغ گفته اند. جنس ارزان به شما نفروخته بلکه ده برابر قیمت بازار فروخته اگر قبول ندارید بروید نرخ بگیرید.

ب- می‌گویند از تولید و صنعت وطنی حمایت می‌کنیم. باز دروغ می‌گویند! چون معمولا به شما اجناس خراب و بی کیفیت خارجی می فروشند و معمولا اجناس شان از براند های معتبر نیست.

ج- می‌گویند برای شما شغل سازی می‌کنیم. باز هم دروغ می‌گویند. شغل در یک سرزمین باید واقعی باشد و شغل واقعی یا مبتنی بر تولید است یا مبتنی بر تجارت و توزیع و ارایه خدمات مانند رستورانت و ترانسپورت و… که شخص در برابر انجام کار واقعی مزد دریافت کند؛ ولی این شرکت‌های فریبکار با سوق دادن ثروت مردم به سمت خود عملا مانع سرمایه‌گذاری در تولید و تجارت می‌شوند و ضد شغل سازی می‌باشند. آن‌ها با عادت دادن جوانان بی‌کار به مفت خوری و وعده‌های رنگین فقط ثروت اندک شان را از چنگ ایشان خارج می‌کنند و معمولا یک شبه گم می‌شوند و فرار می‌کنند.

د- می‌گویند که ما شما را آسان پولدار می‌کنیم. باز دروغ می‌گویند. شما فقط پنج، هشت یا ده فیصد مبلغ خرید خریدار یا طمعه بدبخت بعدی را می‌گیرید و اگر زیر شاخه شما هزار نفر شده باشد، شما چیزی زیادی گیرتان نمی‌آید ولی اگر هر کدام از آن ها فقط ده هزار افغانی برای شرکت پول داده باشد، حساب کنید شرکت چقدر پول بدست آورده است؟! در حالی که نه چیزی تولید کرده و کارخانه زده و نه تجارت فقط شما را فریب داده و شما دوستان و فامیل خود را فریب داده اید و همگی پول حرام فریب همنوع خود را می‌خورید. زیرا کمیشنی که دریافت می‌کنید، برگرفته از سود واقعی فروش اجناس شرکت نیست؛ بلکه مستقیم از جیب مشتری بعدی دریافت شده و آن بدبخت هم بعدی و بعدی هم بعدی را به دام انداخته و ادامه یافته است و در واقع همه شما شده اید بردگان آن شخصی که در راس هرم نشسته و بر بیچارگی و زبونی شما می‌خندد!

 

هشدار به هموطنان گرامی!  

هیچ وقت و تحت هیچ شرایطی«نابرده رنج، گنج میسر نمی‌شود». شرکت‌های کلاهبردار و فریبکار هرمی شما را به طمع می‌اندازد و سالیانه میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان بدبخت نموده و از هستی ساقط می‌کند؛ اما نتیجه فعالیت این شرکت‌ها رامی توان به شرح زیر فهرست کرد:

الف- عمل اقتصادی که یا از ناحیه تولید و یا تجارت کالا، یا خدمات است، صورت نمی‌گیرد. فقط ظاهر قضیه فروش است در حالی که شما هم می‌دانید و شرکت هم می‌داند که هدف اصلی همان کمیشن است و بس لذا خیلی از این شرکت ها حتی چیزی را هم نمی‌فروشند ولی پول شما را می‌گیرند.
ب- این شرکت ها ثروت ملی را یا به صورت غیر قانونی دارا می‌شوند و مافیایی استفاده می‌کنند که به ضرر کشور است و یا از طریق شماره حساب های بانکی از کشور خارج می‌کنند که در هرحال خیانت ملی بوده و به وطن و خود شما و فقرا ضرر صدفیصد است و شما شریک این خیانت می‌باشید.

ج- این شرکت ها نسل جوان را از فکر تولید و همت بلند و تجارت دور ساخته تبدیل به بردگان بی اراده و مشتی دلال فریبکار می سازد که شب و روز با فریب دیگران و جمع آوری مال حرام می‌خواهند خوشبخت شوند و هرگز خوشبخت نخواهند شد!

د- تمامی این شرکت ها معمولا مخفیانه یا تحت نام‌های دیگری فعالیت می‌کنند. این‌ها از وزارت اقتصاد یا وزارت مالیه یا وزارت تجارت جواز ندارند و مالیه نمی‌پردازند. بنابراین، پول حاصله کثیف و غیر قانونی است و دولت هر زمان خبردار شود اقدام به ضبط اموال آن‌ها کرده و شما را نیز به عنوان شریک جرم مجازات خواهد کرد.

ه- این شرکت ها برخلاف دروغهایی که به شما در پریزنتیشن‌ها و تبلیغات رو در رو می‌گویند، هرگز به صورت قانونی، رسمی و انترنتی تبلیغات نمی‌کنند چون دروغشان آشکار می‌شود، بلکه به روش بسیار قدیمی و کهنه فقط رو در رو شما را که تحریک می کند و فریب می‌دهد. مثل قمار بازان اول طعمه می دهد و بعد غرق تان خواهد کرد.

و- به شما وعده درآمد بالا می‌دهند و شما هم فریب می‌خورید؛ ولی هرگز راست نمی‌گویند که چگونه چنین درآمدی بدست خواهد آمد. فرض کنید شما پنج فیصد از هر مشتری که دو بازوی شما برای شرکت جلب می‌کند دریافت کنید و بعد نفرات بعدی هم پنج پنج فیصد و اگر تعداد هر پله به بیست تا برسد کل کمیشن این افراد صد فیصد قیمت محصول خواهد شد. آن وقت به نظر شما آیا شرکت، بیگ یا تیکت یا طلای خود را رایگان به نفرات بعدی تحویل میدهد تا شما کمیشن مفت دریافت کنید؟! هرگز چنین نیست. آن‌ها به محضی که شبکه‌ها به مراحل بالا رسید یک شبه شما را با هزاران آدمی که فریب داده اید تنها می‌گذارند و خود از دسترس شما خارج می‌شوند. آیا فکر کرده اید که شما هیچ راه قانونی برای برگشت پول و وقت خود ندارید و اگر فردا کسانی را که فریب داده به دام آن ها انداختید، علیه شما عریضه کنند، می‌توانند شما را سالها در زندان اندازند و زمین و خانه تان را مصادره کنند؟!
پس لطف نموده یک مرتبه متن بالا را بخوانید و حد اقل پنج دقیقه در باره آن فکر کنید و بعد اگر صلاح دیدید به کار تان در شبکه های هرمی و نتورک های تان ادامه دهید.

منبع: شبکه قلم
این مطلب را به اشتراک بگذارید:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 37
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

7 comments

 1. Khosrow Azad

  تاجایی که معلومات من قد می دهد این شرکت ها از اوایل دهه هشتاد در ایران با شگردهای متفاوت فعالیت و کلاهبرداری کردند و هربار که پیگرد شدند با شگردهای متفاوت فعال شدند و مردم رو بدبخت کردند و الان دیگه کف دست شون رو شده.

 2. Peiman Arya

  تو ایران یه دوره اینها طوفان کردند ولی اون مربوط ده سال قبل میشه.اینکه الان تو افغانستان سردرآورده اند نشون میده هر تحولی خوب یا بد تو دنیا رخ بده ده سال بعدش نوبت میرسه به افغانستان!

 3. Sadeq Ansari

  یک تشکری خاص و قدر دانی میکنم از نویسنده این متن بابت معلومات خیلی بجا و مفید شان❤❤
  من خودم تقریبا یک سال می شود در یکی از بزرگترین شرکت های فروش مستقیم سالم در دنیا به اسم میگالایف افغانستان فعالیت دارم.
  بدون هیچ اضافه گویی مطمئنا‌ً گفته میتوانم چیزهایی طی این مدت یاد گرفتم و به من آموزش داده شده است فراتر از ۱۶سال درس و تحصیلی که در دانشگاه فراگرفته بودم.
  هدف از شرکت های فروش مستقیم سالم در دنیا اضافه کردن یک درآمد اضافی و ارزش واقعی در زندگی افراد میباشد نه به شکلی که افراد از آوردن افراد دیگر و یا گذاشتن کلاه به سر افراد دیگر سود کند، بلکه با فروش مستقیم کالا و محصولات با ارزش و مفید و دارای قیمت مناسب که حتی جامعه به آن نیازمند است و افراد میتوانند در ازای فروش محصولات بصورت حلال و معامله شرعی کسب درآمد کنند.
  دوستان عزیز در دنیا بیش از صدهزار شرکت در این زمینه وجود دارد که فقط ده هزار شرکت سالم در این زمینه فعالیت میکند
  پس هواستان را جمع کنید در هر شرکتی که معرفی شدید از همه اول تر تحقیقات لازم را در این زمینه انجام دهید، خداوند به انسان عقل داده است و ازآن باید استفاده شود اما متاسفانه خیلی های ما عقل مان را داده ایم به دست دیگران و ازآن بازیچه ای ساخته ایم که هر کس بخواهد در هر شرکتی ما را میبرد و کلاه های زیبا و پر زرق و برقی را به سرمان میگذارند، اما مهمتر ازآن ما فعلا در عصر اطلاعات و تکنولوژی قرار داریم، عصری که حتی نمیشود یک کودک را بازی داد.
  پیشنهادم به عنوان برادر کوچک تان به شما اینست که قبل از اقدام به هر کار یا تجارتی عواقب و جوانب آنرا به دقت مورد بررسی قرار دهید.
  ندانسته پا در رکاب نگذارید!!
  و نیز بیایید این فرهنگ را یاد بگیریم ندانسته در مورد افراد و چیزهایی که می شنویم قضاوت نکنیم.
  همین ها باعث میشوند مورد دستبرد و بازیچه شرکت ها و افراد کلاهبردار قرار بگیریم.
  ممنون از مطالعه شما 😊😊

 4. Sadeq Ansari

  https://www.facebook.com/610690229282512/posts/737468116604722/
  معلومات مفصل را در این ویدئو دنبال کنید ☝️☝️☝️☝️

 5. تشکر از متن مفید شما

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این را هم ببینید!

جوهر برابری و حقیقت برادری

  “برادری” مستلزم “برابری” نیست اما برابری می تواند منشأ برادری گردد. همه ی ما …

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به این سایت می باشد CopyRight 2017- All Rights Reserved