خانه » مقالات » سیاست » افشاگری انتخابات؛ انجنیری تقلب

افشاگری انتخابات؛ انجنیری تقلب

AFGHANISTAN-ELECTION-UNREST 44240886_1861371063975745_7561111142299336704_n 44168605_1861371143975737_6375012853576892416_n 44121406_1861371100642408_6050374159916072960_n 44121396_1861370963975755_324677034833870848_n 44099500_1861371027309082_6314024725995585536_n 44065318_1860074560772062_8913107168509558784_n 44052113_1860074484105403_6781969066526507008_n 44028234_1860074434105408_5492498306628059136_n 43878114_1860074624105389_6543538290711068672_n

 

(۱)

به تاریخ ۱۲ سرطان ۱۳۹۷ و به نقل از «اطلاعات روز» شامگاه روز یکشنبه ۱۰ سرطان، عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات موتر تونس مملو از کتاب های ثبت نام و مواد انتخاباتی را مخفیانه و خلاف قانون به ولایت ننگرهار انتقال می دهد.
پیشتر، به تاریخ ۲۰ ثور ۱۳۹۷، کمیسیون انتخابات افغانستان با تمدید ثبت نام رای دهندگان، اعلام کرد با گذشت حدود یک ماه، استقبال مردم از روند ثبت نام اندک بوده و به تعداد کمتر از یک و نیم میلیون نفر در سراسر کشور برای انتخابات ثبت نام کرده اند.
با این حال، پس از سپری شدن حدود سه و نیم ماه از اعلام شروع ثبت نام رای دهندگان، و اتمام این روند در تاریخ ۱۰ اسد، کمیسیون مستقل انتخابات مجموع تعداد ثبت نام کنندگان را در حدود ۹٫۵ میلیون نفر اعلام می کند. شائبه های تقلب گسترده و سازمان یافته شکل می گیرد و در ادامه، ائتلاف بزرگ ملی افغانستان از چهره های سیاسی مطرح و با نفوذ تشکیل می شود. این ائتلاف دولت و کمیسیون مستقل انتخابات را به تقلب سازمان یافته متهم می کند و در نشستی خبری بیش از هزاران شناسنامه جعلی را به رسانه ها منتشر کرده و ادعای کمیسیون انتخابات را کذب محض و باطل می خواند. حتی در برخی برآوردها از جانب معترضین، با احتساب شرایط امنیتی کشور و سرخوردگی و دلسردی های عمومی با توجه به انتخاباتهای ناکام گذشته ارقام حدود ۴ میلیون ثبت نام شده اعلام می شود.
با مطرح شدن موضوع بایومتریک، و اعلام حذف بیش از نیم میلیون نفر از فهرست نهایی، توافقات صورت گرفته بین حکومت، کمیسیون مستقل انتخابات و معترضین، منجر به خاتمه اعتراضات و در نهایت چشم دوختن به روز انتخابات و روزهای بعد از آن گردیده است.
اکنون، چند روزی مانده به روز انتخابات، فهرست نهایی ثبت نام کنندگان با جزئیات آن از سوی کمیسیون مستقل انتخابات منتشر شده است. هشت میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سراسر کشور طبق اعلام کمیسیون در روند ثبت نام شرکت کرده اند و مجاز به ریختن رای در پای صندوق های انتخابات هستند. این فهرست، از آن جهت اهمیت دارد که مبنای رای دهی نه تنها در انتخابات ولسی جرگه امسال می باشد، بلکه از سوی کمیسیون مستقل انتخابات برای انتخابات ریاست جمهوری آینده و انتخابات های دیگر مدار اعتبار خوانده شده است.

با دقت روی فهرست اعلامی، و مقایسه آن با آمار انتخابات های گذشته می توان به مسائلی مهم، قابل تامل و هشدار دهنده پی برد. به عبارت دیگر، پیوند مسائلی همچون رویداد یکشنبه ۱۰ سرطان و جابجایی خلاف قانون مواد انتخاباتی، شائبه های تقلب گسترده و همچنین آمار بالای فهرست ثبت نام شدگان، با بررسی جزئیات فهرست اعلام شده می تواند کامل شود.
این بررسی، نشانه هایی از جزئیات برخی اقدامات سیستماتیک در راستای انجینیری نتایج انتخابات، چه در انتخابات پیش رو و چه انتخابات های مهم آینده را در پیشگاه قضاوت مردم قرار می دهد.
مقایسه فهرست اعلامی با آرای ریخته شده در انتخابات های پیشین، بحث انجینیری انتخابات را در دو مرحله به بررسی می گیرد. یک، درسطح مجموع ولایات و مقایسه ثبت نام آرای مناطق عمدتا پشتون نشین با سایر ولایات. دو، در سطح هر ولایت به صورت منفرد با جزئیات نواحی و ولسوالی های آن.
با بررسی انتخابات های گذشته، بررسی های اتنیکی جهانی و محلی می توان برخی از ولایات را، به عنوان ولایات عمدتا پشتون نشین یا ولایات دستهء اول از سایر ولایات مجزا کرد. سایر ولایات یا ولایات دستهء دوم، اعم از ولایاتی هستند که یک قوم خاص بغیر از قومیت پشتون در آن دارای اکثریت باشد و یا ساختار متنوعی از اقوام را شامل شوند. طبق این دسته بندی، ولایات لوگر، پکتیکا، پکتیا، خوست، ننگرهار، کنرها، لغمان، نیمروز، هلمند، کندهار، زابل و ارزگان جزء ولایات عمدتا پشتون نشین به حساب آمده اند. ولایت کابل، به دلایل ویژه ای به صورت جداگانه در قسمت دوم نوشتار مورد بررسی قرار می گیرد و در دستهء دوم گنجانده نشده است. ولایت غزنی هم به خاطر اعلان نشدن آمار ثبت نام شدگان و مشکلات مربوطه، مورد بررسی قرار نگرفته است.

با دقت روی فهرست اعلامی کمیسیون، تعداد ثبت نام کنندگان ادعایی در مجموع ولایات دستهء اول افزایش چشمگیری را نسبت به انتخابات های پیشین و در مقایسه با ولایات دستهء دوم نشان می دهد. این افزایش نسبت به انتخابات ولسی جرگهء پیشین در سال ۱۳۸۹، رقم ۲۷۸% یا به عبارتی دیگر ۳٫۸ برابری تعداد آراء را نشان می دهد. در مقابل این عدد برای ولایات دستهء دوم ۵۰% – ۱٫۵ برابر – می باشد. به صورت ساده تر، تقریبا تعداد ثبت نام شدگان اعلامی از سوی کمیسیون در مناطق پشتون نشین در حدود ۴ برابر افزایش یافته است، در صورتی که این افزایش برای سایر ولایات ۱٫۵ برابر است.
با بررسی های دقیق تر که در قسمت دوم این نوشتار خواهد آمد، حتی افزایش ۱٫۵ برابری ولایات دستهء دوم را می توان م رتبط با قسمتها، نواحی و ولسوالی هایی از هر ولایت کرد که عمدتا متعلق به قومیت پشتون است. به عنوان نمونه های بارز، این افزایش برای ولایت دایکندی که عمدتا هزاره نشین است، ۱۱%، ولایت سرپل با جمعیت عمدتا ازبک ۴% و ولایت بدخشان با جمعیت اکثریت تاجیک ۲۳% می باشد. حتی در برخی ولایات روندی کاهشی مانند فاریاب ۳-% و جوزجان ۶-% هم دیده می شود.
در مقابل این مقایسه برای ولایات دستهء اول افزایش غیرمنطقی و بسیارچشمگیری مانند کندهار ۵۲۸%، هلمند ۷۴۷% (۸٫۵ برابر؟!)، خوست ۵۶۶%، زابل ۵۴۰%، ارزگان ۴۷۳% و…. می باشد.
حتی مقایسه تعداد ثبت نام شدگان امسال با آراء انتخابات جنجالی ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۳ مخصوصا دور دوم که از یکسو با بالا رفتن حساسیت ها بیشترین آراء به صندوق ها ریخته شد و از سوی دیگر، بحث تقلب های گسترده و اعلام آرای غیرواقعی و اصطلاحا گوسفندی مطرح گردید، افزایشی بی سابقه را در بسیاری ولایات دستهء اول نشان می دهد. در مقابل، نتیجهء مقایسه ها برای اکثریت ولایات دستهء دوم، روندی کاهشی و یا بدون تغییر است.
میزان افزایش آمار در ولایت ننگرهار ۱۱۳%، نیمروز ۲۰۵%، هلمند ۴۳۲%، زابل ۲۲۵% و ارزگان ۱۹۳% و در مجموع ولایات دستهء اول به صورت میانگین ۵۰% می باشد.(افزایش ۱٫۵ برابری) اما در مقابل برای ولایات دستهء دوم، در اکثریت ولایات نتایج بررس ها ارقامی بین ۲۴% افزایش و ۳۶%-کاهش را نشان می دهد و به طور میانگین تنها ۵% افزایش آمار وجود دارد.

در مقایسه دیگر، فهرست ثبت نام کنندگان امسال با آراء انتخابات شوراهای ولایتی ۱۳۹۳، برای ولایات دستهء دوم در ۱۲ ولایت روند کاهشی و یا بدون تغییر دیده می شود و در مجموع بار دیگر شاهد افزایش تنها ۵% هستیم. اما در ولایات دستهء اول این آمار، بین ۲۴% تا ۲۳۰% افزایش بوده و مجموعا رقم میانگین ۱۰۷% افزایش یا به عبارتی دیگر افزایش ۲ برابری را نسبت به انتخابات شوراهای ولایتی ۱۳۹۳ نشان می دهد.
نتایج مطالعات صورت گرفته، در قالب جداول و نمودارها با جزئیات بیشتر آمده است و تفاوت های چشمگیر ارقام، نیازی برای تحلیل بیشتر باقی نمی گذارد. مخاطبین محترم، می توانند با دقت روی این جداول و نمودارها، خود به تحلیل و چرایی واقعی موضوع پی ببرند. آیا با انتخابات های متفاوت تر از انتخابات های پیشین روبرو هستیم؟!
برای انتخاباتی با حجم بی سابقه و گسترده از تقلب سیستماتیک و انجنیری انتخابات آماده شوید. در این انتخابات، با پدیدهء «جمعیت های خیالی»، توسعه یافته تر از تقلب ها و رای سازی های اصطلاحا گوسفندی پیشین روبرو هستید!
ثبت نام و چسباندن استیکر پشت تذکره ها در کنار سیستم ناقص بایومتریک، تنها و تنها برای نهادینه کردن و جلوهء قانونی بخشیدن به تقلب های ساختاری و جمعیت سازی های خیالی است که از تخیل و ابتکار فاشیزم ارگ نشین تراوش کرده است. شکل دهی به ساختارهای جمعیتی ولایات مختلف، برای استفاده جویی در انتخابات پیش رو و دیگر انتخابات های آینده، و از همه مهمتر تغییر قابل توجه در ساختارها و معادلات نظام قدرت افغانستان، به دقیق ترین روش از جانب فاشیزم ارگ در حال پیگیری است.
تداوم پروژهء ملیت سازی و فرآیند متمرکزسازی قدرت افغانستان بر شالودهء نظامی اقتدارگرا و مستبد، و بر اساس نظریات تئوریسین های افغان – ملتی، به شدت از طرف ارگ در حال اجرایی شدن است و انتخابات پیشرو بهترین فرصت برای عملیاتی کردن این هدف و آرزو برای فاشیزم.

 

(۲)

 

قسمت اول، پدیدهء «جمعیت های خیالی» را در وسعت سراسر افغانستان و با مقایسه ارقام ثبت نامی انتخابات بین ولایات به بررسی گرفته بود. در این قسمت، مخصوصا جمعیت سازی های خیالی در سطح ولایت کابل به عنوان نمونهء بارزی از انجینری انتخابات پیشرو در سطح داخلی ولایات با ترکیب چندقومیتی مورد ارزیابی قرار گرفته است.
بر اساس اعلام کمیسیون مستقل انتخابات، رقم ثبت نامی رای دهندگان برای ولایت کابل، ۱۶۳۲۱۹۷ یعنی بیش از یک میلیون و ششصد هزار نفر می باشد. این در حالی است که در انتخابات پیشین ولسی جرگه در سال ۱۳۸۹، مجموع ارقام رای دهندگان برای ولایت کابل تنها ۴۴۹۷۶۷ نفر، در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ دور اول ۷۸۹۰۷۷ نفر و در انتخابات دور دوم ریاست جمهوری ۸۴۵۷۷۴ نفر بوده است.
افزایش ۳٫۶۳ برابری جمعیت ثبت نامی ولایت کابل برای انتخابات پیشرو، نسبت به انتخابات سال ۱۳۸۹ و تقریبا ۲ برابری نسبت به انتخابات ریاست جمهوری با در نظر گرفتن روند افزایشی دلسردی های عمومی و ناامیدی از ساز و کارهای دموکراتیک در سال های اخیر در کنار افزایش میزان مخاطرات امنیتی در بخش های گسترده ای از شهر کابل، سوال بسیاربزرگی در اذهان خلق می کند.
از سوی دیگر این افزایش غیرمعقول ارقام اعلان شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، نسبت به در نظر گرفتن ترکیب منطقه ای و قومیتی شهر کابل و بررسی مقایسوی مناطق مختلف ولایت کابل، به هیچ وجه متناسب پیش نرفته است.

با بررسی دقیق اطلاعات موجود از انتخابات های پیشین در ولایت کابل و ارقام جدید اعلامی کمیسیون مستقل انتخابات، با آنکه اکثریت مناطق، به تفکیک نواحی و ولسوالی ها روند افزایشی داشته اند، اما این روند در برخی نواحی و ولسوالی ها بسیار چشمگیر و قابل ملاحظه است. اگر ارقام اعلان شده را، با آرای انتخابات ولسی جرگهء ۱۳۸۹ به مقایسه بگیریم، بیشترین تفاوت در ناحیهء دوازدهم با جمعیت اکثریت پشتون که شامل محلاتی مانند پروژه احمدشاه بابامینه، نوآباد بگرامی و نوروزآباد می شود، دیده می شود. این افزایش به مقدار ۱۲۰۰% یا به عبارت دیگر ۱۳ برابری است! این در حالی است که کمترین روند افزایش در بین تمامی نواحی شهر کابل در نواحی ششم و سیزدهم با اکثریت قومیت هزاره، با مقدار ۱۵۲% و ۲۱۲% مشاهده می شود.

جالب تر اینکه، ناحیهء دوازهم در سند برآورد نفوس کشور در سال ۱۳۹۷، که از سوی ادارهء مرکزی احصائیه حکومت افغانستان به نشر رسیده است، تعداد مجموع نفوس ۵۳۳۲۶ اعلان شده و جزء نواحی کم جمعیت شهر کابل به حساب آمده است. این در حالی است که میزان مشارکت در پروسهء ثبت نام از سوی کمیسیون مستقل انتخابات در ناحیهء دوازهم ۹۴۵۸۰ نفر اعلان شده، و این به معنای این است که میزان مشارکت نسبت به مجموع نفوس ۱۷۷% (؟!) می باشد.
از طرف دیگر، با مقایسه جمعیت ولسوالی های ولایت کابل می توان پدیدهء جمعیت سازی های خیالی را بهتر مشاهده کرد. در انتخابات ولسی جرگهء ۱۳۸۹، جمعیت رای دهندهء ولسوالی های ولایت کابل، مجموعا ۹۴۴۸۵ نفر و ۲۱% از کل آرای ولایت کابل بوده است. در حالیکه میزان ثبت نام شدگان در دور جدید از مجموع ولسوالی ها، ۴۴۹۴۶۲ نفر و ۲۸% از کل ثبت نام شدگان ولایت کابل می باشد. این روند افزایشی، در صورتی است که اکثریت ولسوالی های کابل، با اکثریت قوم پشتون می باشد. با مقایسه بین ولسوالی ها، روند افزایشی در ولسوالی های اکثریت با قومیت پشتون دیده می شود. ولسوالی های بگرامی ۶۵۰%، چهارآسیاب ۵۲۵%، ده سبز ۵۴۰% و پغمان ۴۰۰% افزایش آمار را نشان می دهند.

اگر ارقام ثبت نام شدگان در ولسوالی ها، را با سند برآورد نفوس کشور در سال ۱۳۹۷، مقایسه کنیم، حداکثر میزان مشارکت ولسوالی های با اکثریت قومیت پشتون و با ارقام عجیب دیده می شود. سر وبی ۹۲%، بگرامی ۱۳۸%، خاک جابر ۱۱۰%، چهارآسیاب ۸۷%، ده سبز ۷۲% و قره باغ ۵۶% ارقام میزان مشارکت این ولسوالی ها در مقایسه با سند مذکور است. در صورتی که میزان مشارکت برای باقی ولسوالی ها، کمتر از ۴۵% محاسبه شده است.
این در حالی است که و حتی ارقام ذکر شده در سند برآورد نفوس کشور که از سوی خود دولت به نشر رسیده است، را با توجه به سیاست های کلی حکومت در چنین ساحاتی می توان دست بالا فرض کرد، غیرمنطبق با واقعیت دانست و در کلیات و جزئیات زیرسوال برد.
در مجموع، با بررسی های دقیق صورت گرفته داده های موجود و با استفاده از روش های آماری، با فرض سهم ۵% از آرای ولایت کابل برای بقیهء اقوام، سهم سه قوم اکثریت ولایت کابل در انتخابات ولسی جرگه پیشین در سال ۱۳۸۹ به ترتیب متعلق به قوم تاجیک ۳۵%، قوم پشتون ۳۲% و قوم هزاره ۲۸% بوده است. این ارقام با صرف نظر از ولسوالی های ولایت کابل، برای شهر کابل به ترتیب برای قوم هزاره ۳۵%، قوم تاجیک ۳۴% و قوم پشتون ۲۶% محاسبه شده است.

اما با توجه به انجینیری کاملا محسوس و قابل ملاحظه در روند اعلان ثبت نام شدگان برای انتخابات ۱۳۹۷، این ارقام به این ترتیب تغییر یافته است. برای مجموع ولایت کابل، به ترتیب قوم پشتون با ۴۰%، قوم تاجیک با ۳۷% و قوم هزاره با ۱۸% سهم از کل ثبت نام شدگان را به خود اختصاص داده اند. این ارقام برای شهر کابل به ترتیب ۳۸% قوم تاجیک، ۳۲% قوم پشتون و ۲۵% قوم هزاره می باشد، در صورتیکه که در انتخابات پیشین بیشترین سهم گیری را قومیت هزاره داشته است.

با در نظر گرفتن چنین روندی، انتخابات پیشرو و انتخابات های آیندهء افغانستان به کدامین سو خواهد رفت؟ آیا شاهد بحران های بیشتر خواهیم بود؟ آیا رویهء جمعیت سازی های خیالی و در مجموع پیگیری پروژهء ملت سازی از سوی فاشیزم به سمت مطلوب ایشان پیش خواهد رفت؟ بدون شک انتخابات پیشرو، برای پاسخ دادن به این سوالات در کنار مسائل بیشمار دیگر، سرنوشت ساز خواهد بود.

Email

منبع: شبکه قلم
این مطلب را به اشتراک بگذارید:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این را هم ببینید!

کشتار گنجشک‌ها به دستور مائو

شش دهه از سخنرانی آتشین مائوتسه دون – “مغز متفکر” شماره‌ یک چین – میگذرد: …

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به این سایت می باشد CopyRight 2017- All Rights Reserved