خانه » مقالات » مسائل بین الملل » مسائل منطقه ای » آیا جنگ جهانی سوم در راه است؟

آیا جنگ جهانی سوم در راه است؟

 

جابجایی های اخیر در کابینه و بورد مشاوران کاخ سفید نشانگر تحولات خزنده ای است که آن سوی آن ناپیداست. دونالدترامپ مخالفان برخورد نظامی با ایران را یکی پی دیگر با تندروانی از «نئو کن»ها[۱] جابجا کرده است. جان بولتون یک نئوکن افراطی است. او زمانی که سفیر امریکا در ملل متحد بود گفت: خون یک اسراییلی با خون یک عرب فلسطینی برابر نیست. بولتون بیش از آنکه مشاور امنیت ملی دونالدترامپ باشد، سخنگوی غیرمستقیم نتانیاهواست و سخت مشتاق حمله نظامی به ایران. بولتون در رسانه های امریکایی نیز مشهور به طرفدار جنگ و برخورد نظامی با کشورهایی است که سلطه امریکا را نمی پذیرند. مایکل پمپئو، وزیر امور خارجه جدید امریکا نیز عین همین ایده را دارد. او چندی قبل جای تیلرسون را اشغال کرد، کسیکه اصرار بر پایبندی امریکا به برجام و احتراز از تقابل نظامی با ایران داشت و از این جهت با دونالدترامپ مخالف بود. از دید عناصر تندروی چون بولتون و پمپئو، امریکا ژاندارم جهان است و این جایگاه را باید از رهگذر مداخله نظامی، سرنگون سازی نظام های معارض و تاسیس دولت های دست نشانده و وابسته در قلمرو این نظام ها حراست کند.

تندروهای حزب جمهوری خواه اکنون گرد ترامپ جمع شده اند. حکومت در امریکا در مجموع (چه دمکرات و چه جمهوریخواه) مسیر مطالبات لابی های صهیون را دنبال می کند اما نئوکن های تندرو بی هیچ تردید، بخشی از این لابی ها هستند. رویارویی ۴۰ ساله امریکا با ایران از جهاتی به خصومت آشکار صهیونیست ها با ایران بر می گردد. بطور مثال، در دوران حاکمیت دموکرات های میانه رو خصوصا در دولت اوباما هرگاه تمایل به تنش زدایی و تفاهم با ایران اوج گرفت، نئوکن ها و لابی های یهود شدیدا واکنش نشان دادند و مانع ابتکار دولت شدند.

اکنون امکان وقوع جنگ و درگیری نظامی اسراییل و امریکا با ایران بیش از هرزمانی محتمل تر شده است. جنگ های چند دهه ی اخیر در جهان غالبا توسط امریکا و هم پیمانان آن آغاز شده اما پایان آنها در دست امریکا نبوده است. جنگ سوریه نشان داد، اقدام هم پیمانان ایران خصوصا روسیه غیرقابل پیش بینی است. در صورت وقوع جنگ، بعید است روسیه تماشاگر صحنه باشد بخصوص که تنش های اخیر روسیه با غرب و تنگ ترشدن حلقه ی محاصره و سپر دفاع موشکی ناتو در مجاورت این کشور، قطبی شدن و خصمانه ترشدن روابط روسیه و غرب را دوچندان ساخته است.

رقابت تسلیحاتی و تکثیر سلاح های کشتارجمعی امریکا، روسیه و چین نیز روند تصاعدی را طی می کند. درحالیکه امریکا و غرب می کوشند ایران را از داشتن انرژی هسته ای صلح آمیز محروم سازند، خود بدون وقفه به تولید و انباشت جنگ افزارهای هسته ای و کلاهک های اتمی روی آورده اند. دونالدترامپ در همان بحبوحه ی تهدیداتش علیه کوریای شمالی مبنی بر اتهام آزمایش موشک های دوربرد و کلاهک های هسته ای، فرمان بازسازی و مدرن سازی جنگ افزارهای اتمی امریکا را صادر کرد و با تخصیص بودجه به مقامات امریکایی توصیه کرد هرچه سریعتر پیشرفته ترین بمب ها و موشک های هسته ای را تولید و تکثیر نمایند. در همین حال، پوتین رییس جمهور روسیه نیز چندی قبل ضمن یک سخنرانی مفصل از پیشرفته ترین سلاح های متعارف و نامعتارف این کشور پرده برداشت. کشور چین نیز در سالهای اخیر تلاش های فشرده ای را برای تولید و نوسازی جنگ افزارهای هسته ای خود روی دست گرفته است. نبرد اقتصادی امریکا و چین نیز با وضع تعرفه های میلیاردی بر واردات کالاهای چینی از سوی دولت امریکا کلید خورده و این نبرد تقابل سیاسی و نظامی دو کشور را شدت داده است. نشانه ها همه از رویارویی فزاینده ی غرب با روسیه، چین و ایران حکایت دارند. بعد از ویرانی و نابودسازی لیبی و سوریه، اکنون به نظر می رسد، ایران در خط مقدم جنگ احتمالی غرب و شرق قرار گرفته است.

قرائن نشان می دهند جنگ احتمالی آینده را هم امریکا یا اسراییل آغاز خواهد کرد اما فرجام چنان جنگی غیرقابل پیش بینی است. شاید زمان فروپاشی امریکا همانند شوروی سابق فرا رسیده باشد، شاید قلمرو امپریالیسم امریکا و غرب از آنچه اکنون هست، فراتر رود و گستره ی آن تا پهنای خاور میانه و قفقاز گسترش یابد، شاید جنگ احتمالی، زمینه ساز جنگ جهانی سوم شود و شاید آن جنگ جهانی احتمالی، پایان زندگی بشر در قلمرو زمین را رقم زند.

……………………………..

[۱] . Neocons مخفف Neo Conservative اصطلاحی است در مورد گروهی از سیاست مداران امریکا که در ۱۹۷۰ میلادی در قالب فعالیت دموکرات ها شکل گرفت و بعدها جمهوریخواهان بجای دموکرات ها سکان هدایت آن را به دست گرفتند و این گروه در سطح بین الملل طرفدار مداخله نظامی و استفاده از قوه قهریه برای تامین منافع امریکا هستند.

 

About امین آرمان

امین آرمان، نویسنده، پژوهشگر و مدیرمسؤل شبکه قلم، کابل
منبع: شبکه قلم
این مطلب را به اشتراک بگذارید:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

8 comments

 1. Sayed Nasim Abdali

  استاد بزرگوار را درود
  واقعا تحلیل ناب و عالی. دست تان درد نکند. از نوشته خوب تان بهره بردیم.

  • Amin Arman

   ممنون ابدالی عزیز و گرامی بابت حسن نظر و تشریک مساعی تان.

  • Hashem Akbari Faseh

   اگرجنگ جهانی شروع شود میدان جنگ افغانستان خواهد بود

  • Amin Arman

   Hashem Akbari Faseh,
   احتمالا بسیار است که همینطور شود. افغانستان در جنگ سرد نقطه برخورد شرق و غرب بود و در جنگ احتمالی آینده هم احتمال بالا می رود در این موقعیت باشد.

 2. Khaliq Karimi

  بسیار عالی وجا مع موفق باد استاد آر مان

 3. محمد صادق اصغری

  در ایران قبل از روی کار آمدن جنگ طلبان آمریکا فردماندهان سپاه شعار از بین بردن اسرائیل را تند تر کردند و زمان آن را پیش از بیست و پنج سال اعلام کردند.
  آمریکاه از طریق کره جنوبی آب بر آتش پیدا و پنهان روابط خود با کره شمالی ریخت تا در آینده احتمال حمله هسته‌ای بر خاک آمریکا را کم کنند، از طرفی با تند شدن شعار سپاه روسیه گفت ما در کنار اسرائیل می ایستیم، پس تصمیم بر تغییر نقشه ایران است بدون برخورد هسته‌‌ای.

  • Amin Arman

   شاید. مواضع روسیه چندان قابل پیش بینی نیست. وقتی پای ایران و اسراییل در میان می آید، گاهی به نعل و گاهی به میخ می کوبد!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این را هم ببینید!

زورآزمایی بازیگران محذوف

مذاکرات امریکا با طالبان در ابوظبی، دوحه و اسلام‌آباد، پروسۀ صلح افغانستان را با بن‌بست روبرو کرده است. ایالات متحدۀ امریکا در تلاش است که ...

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به این سایت می باشد CopyRight 2017- All Rights Reserved