خانه » علم و فن » گزارش های علمی » رسوایی تازه فیسبوک و نقض حریم خصوصی کاربران

رسوایی تازه فیسبوک و نقض حریم خصوصی کاربران

 

فروش اطلاعات کاربران و کسب سود سرشار

ادوارد اسنودن کارمند پیشین سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده امریکا به تازگی میزان بالای سود حاصل از فروش اطلاعات کاربران فیسبوک را افشا کرده است. اسنودن در تویترش درباره فیسبوک چنین نوشته است: “فیسبوک درآمد زیادی از فروش اطلاعات خصوصی میلیون‌ها نفر از اعضای این شبکه اجتماعی دارد. و این فروش اطلاعات فراتر از انتظارات و پیش بینی های شماست”.
به گفته ادوارد اسنودن، در گذشته نام شرکتهایی را که کار جمع آوری اطلاعات خصوصی افراد را بر عهده داشتند «شرکت های اطلاعاتی» می گذاشتند و امروز فیسبوک در همین مسیر حرکت می کند و مالکان آن نمی توانند این موضوع را کتمان کنند.
به گفته اسنودن، شرکت فیسبوک جایگاه واقعی خود به عنوان یک شبکه اجتماعی را از دست داده است و تبدیل به یک منبع فروش اطلاعات خصوصی افراد شده است.

Facebook makes their money by exploiting and selling intimate details about the private lives of millions, far beyond the scant details you voluntarily post. They are not victims. They are accomplices. https://t.co/mRkRKxsBcw

— Edward Snowden (@Snowden) March 17, 2018

یادآوری می کنیم، که این واکنش از سوی اسنودن امریکایی که بسیاری او را قهرمان مبارزه با نقض حریم خصوصی افراد در جهان می دانند، پس از جنجال های مربوط به شرکت کمبریج آنالیتیکا مورد توجه قرار گرفت.

این شرکت متهم به استفاده بدون اجازه از اطلاعات خصوصی میلیون ها نفر است. شرکت کمبریج انالیتیکا اطلاعات خصوصی افراد را بدون اجازه از آنها در جهت منافع دونالد ترامپ در دوران انتخابات ریاست جمهوری امریکا استفاده کرده است. یکی از مهمترین منابع اصلی این شرکت شبکه اجتماعی فیسبوک بوده است.

واکنش فیسبوک نسبت به نقض حریم خصوصی کاربران

مارک زاکربرگ، بنیانگذار شبکۀ اجتماعی فیسبوک اشتباهات شرکتش را در پی رسوایی فعالیتهای شرکت کمبریج آنالیتیکا پذیرفت. وی متعهد شد تغییراتی را به اجرا بگذارد تا امکان دسترسی شرکتهای ثالث به اطلاعات شخصی کاربران فیسبوک سخت‌تر شود.

چهار روز از انتشار اخبار رسوایی جدید فیسبوک می‌گذرد. این رسوایی پس از آن روی داد که مشخص شد شرکتی به نام «Global Science Research» با دسترسی به پروفایل ۵۰ میلیون کاربر فیسبوک، اطلاعات شخصی کاربران را در قالب داده و بدون جلب رضایت آنها، در اختیار شرکت «کمبریج آنالیتیکا» قرار داده است. شرکت خصوصی کمبریج آنالیتیکا نیز که در زمینه پردازش داده‌ها برای انتخابات فعال است، از این داده‌ها با هدف تبلیغ برای کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ استفاده کرده است.

مشکل از آن زمان گریبانگیر فیسبوک شد که مشخص گردید فیسبوک از این موضوع مطلع بوده اما نسبت به آن واکنشی نشان نداده است.

پیش‌تر سخنگوی فیسبوک اعلام کرده بود که مارک زاکربرگ و تیمش در تلاش هستند تمام حقایق دربارۀ آنچه روی داده است را به دست آورند تا به این ترتیب بتوانند تصمیم مناسبی برای آینده اتخاذ کنند. سخنگوی فیسبوک تاکید کرده بود که همه در شرکت فیسبوک به اهمیت این اتفاق و جدی بودن آنچه روی داده واقفند، آنها معتقدند که فریب خورده‌اند و به همین دلیل خشمگین هستند و خود را متعهد می‌دانند تا سیاستهای سختگیرانه‌تری را برای حفاظت از داده‌های شخصی کاربران به اجرا بگذارند.

 

کمپین حذف فیسبوک و واکنش بنیانگذار واتس اپ

افزایش انتقادات از این شبکۀ اجتماعی به دلیل کوتاهی در حفظ اطلاعات شخصی کاربران تا به آنجا رسید که بریان آکتون از بنیانگذاران اپلیکیشن پیام‌رسان واتس‌آپ نیز با پیوستن به هشتگ #DeleteFacebook خواستار حذف فیسبوک شد.

اپلیکیشن واتس‌آپ در سال ۲۰۱۴ میلادی به بهای ۱۹ میلیارد دلار توسط فیسبوک خریداری شد و بریان آکتون تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی که شرکت واتس‌آپ را ترک کرد، در ادارۀ آن نقش داشت. او در پیامی توییتری نوشت: «اکنون زمان “حذف فیسبوک” است.»

در پی این رسوایی ارزش سهام فیسبوک در دو روز گذشته بیش از ۹ درصد کاهش یافت. اوج گیری انتقادات همچنین باعث شد که کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده آمریکا درصدد تحقیق دربارۀ این پرونده برآید تا دقیقا مشخص گردد آیا فیسبوک قوانین مربوط به حفظ حریم خصوصی کاربران را نقض کرده است یا خیر.

علاوه بر شکل گیری ترند «#DeleteFacebook» در توییتر، بسیاری از وب‌سایتها نیز به انتشار اطلاعات و راهنمایی‌هایی پرداختند تا بتوان برای همیشه و بطور دائمی صفحۀ شخصی خود در فیسبوک را حذف کرد.

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این را هم ببینید!

اینترنت پر سرعت ماهواره ای با پرتاب نخستین ماهواره چینی

در ابتدای همین ماه اسپیس اکس دو ماهواره را به منظور آزمایش برنامه های انتشار دهنده ی اینترنت در کل دنیا به فضا فرستاد و اکنون سازمان صنعت و هوافضای چین گفته که بعد از ارائه اینترنت به صورت بین المللی و در همین جهت آزمایش های اولیه را تا اتمام همین سال اجرا می

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به این سایت می باشد CopyRight 2017- All Rights Reserved