خانه » رسانه » جایگاه و موقعیت رسانه های تصویری فارسی زبان در استرالیا

جایگاه و موقعیت رسانه های تصویری فارسی زبان در استرالیا

جهان از چند دهه گذشته به تدریج وارد عصر ارتباطات نوینی شده است. امروزه، براساس اعتقاد بسیاری از دانشمندان درحوزه‌های مختلف علوم‌اجتماعی، درعرصه‌های زندگی اجتماعی جهان امروزی آن‌چنان دگرگون‌شده که فهم و درک آن با مفاهیم و نظریه‌های قدیم عملی نیست. عصر نوین معمولاً با اصلاحات نظری جدیدی توصیف و تبیین می‌شود: جهانی شدن، عصر اطلاعات، عصر رسانه‌ها، جامعه اطلاعاتی و جامعه رسانه ای برخی از این مفاهیم‌اند. البته، نظریه‌پردازی‌های مربوط به جهان معاصر به این مفاهیم محدود نمی‌شوند. گذشته از این، نظریه‌های موجود از نظر نوع رویکرد، سطح تحلیل و پیش‌بینی روندهای آتی آن‌ تفاوت‌های زیادی پیداکرده اند.

 

در شرایط جاری، سازمان‌های امور و فعالیت‌های مربوط به عرصه‌های سیاست، فرهنگ، اقتصاد و … برای حفظ دلیل وجودی خود و توفیق در انجام وظایفشان ناچار از ایجاد تغییر در رویکردهای مرسوم و، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی متناسب با شرایط، ضرورت‌ها و واقعیت‌های نوین‌اند. آن‌چه در دوران معاصر حایز کمال اهمیت است همانا درک کامل قابلیت‌ها و شرایط عینی جامعه و جهان پیش‌رو، و تلاش برای ایجاد مطلوب‌ترین ترکیب از مزایا و مضرات جبری و محتمل مترقب بر فناوری‌های نوین اطلاعاتی و ارتباطی است.در هر حال، امروزه فشار ناشی از تقاضا برای خدمات متنوع و بهتر ماهواره‌ای (نظیر ارائه اینترنت با کیفیت وسیع، ارتباطات صوتی و تصویری و گسترش روزافزون شده است.در هر حال، پخش مستقیم برنامه‌های تلویزیونی از طریق ماهواره‌ها در طول ده سال گذشته به عنوان یک مسأله جهانی مورد توجه کشورهای مختلف قرار گرفته است

 

هر چند کشور استرالیا از نظر رسانه های جمعی از جایگاه مناسبی برخردار است اما فضا و موقعیت جغرافیایی این کشور از دایره رسانه های فارسی زبان بدور مانده مگر اندک رسانه های همچون کانال فارسی زبان تلویزیون جام جم ایران همچنین کانال ایرانی تپش و یک کانال هم از جمله تعداد زیاد کانال های افغانی که در دور جهان بطور ۲۴ ساعتی به پخش برنامه فرهنگی هنری و اخبار میپردازند فقط کانال عمدتا”پشتو زبان موسوم به شمشاد در استرالیا پخش و تصویر آن دریافت میشود.

 

اخیرا” هم پس از مدت ها انتظار قرار است تلویزیون فارسی زبان بی بی سی به پخش برنامه خبری فرهنگی وهنری برای مخاطبان فارسی زبان افغانی ایرانی همچنین تاجیکی خود در دور دنیا بپردازد.البته این خبر برای فارسی زبانها و همچنین دری زبانها افغان مقیم استرالیا جهت آگاهی هرچی بیشتری از اوضاع همچنین پیوند فرهنگی رسانه ای باکشور شان خبری مسرت بخش معسوب میشود اما از آنجایکه برنامه های این تلویزیون از ساعت ۵ بعد ظهر تا ۱.۳۰ شب به وقت ایران پخش میشود که به وقت استرالیا از ۱۲ تا ۸.۳۰ صبح میباشد در نتیجه جامعه فارسی و دری زبان در استرالیا با توجه به همخوانی نداشتن ساعات بخش این رسانه با وقت محلی. لزا جامعه فارسی زبان مقیم استرالیا نمی توانند به موقع از آن استفاده نمایند.

 

طبق اطلاعیه که  از سایت بی بی سی اعلام شده زمان آغاز پخش برنامه های تلویزیون بی بی سی فارسی روز چهارشنبه ۱۴ ژانویه برابر با ۲۵ دی ماه ساعت ۱۷:۰۰ بوقت ایران برابر با ۱۳:۳۰ بوقت گرینویچ و ۱۸:۰۰ بوقت کابل خواهد بود.
برنامه های زنده تلویزیون فارسی بی بی سی همانند شبکه فارسی صدای آمریکا روزانه از ساعت ۵ بعد از ظهر تا ۱ بامداد بوقت ایران می باشد.

 

نمونه ای از برنامه های تلویزیون فارسی بی بی سی در You Tube

تلویزیون فارسی بی بی سی در ویدئویی به مدت زمان ۷ دقیقه برنامه هایش را به طور مختصر معرفی کرده و این ویدئو را در You Tube قرار داده است تا فارسی زبانان سراسر جهان با برنامه های این تلویزیون بیشتر آشنا شوند.

 

 

 

 

 

مینا رزقی فیلمبردار

 

نگاهی گذرا به رسانه های جمعی استرالیا

 

رسانه های جمعی در استرالیا از لحاظ اقتصادی، ابتکار و فن آوری پیشرفته هستند.  پخش برنامه های سراسری بطور سنتی در استرالیا وجود دارد اما تلویزیون های خصوصی و رادیو، بیشترین  سهم شنوندگان و بینندگان را به خود اختصاص داده اند.

 

 مالکیت بر رسانه های جمعی اعم از روزنامه ها و تلویزیون در استرالیا بسیار متمرکز است.بعنوان مثال چهار گروه عمده رسانه ای،‌ صاحبان بیش از ۸۰ درصد از روزنامه ها هستند.

 

 بنگاه خبررسانی استرالیا ( ABC ) ، دارای ایستگاههای تلویزیونی و رادیویی محلی و سراسری است و همچنین برنامه های تلویزیونی را برای منطقه آسیا پاسیفیک  پخش می کند. یکی دیگر از مهمترین رسانه های چند فرهنگی  در استرالیا،  اس بی اس ( Special Broadcasting Service ) نام دارد که شبکه های مختلف رادیویی و تلویزیونی  به زبانهای مختلف دارد.

 

 تلویزیون تجاری نشنال نیز توسط سه شبکه بزرگ اداره می شود. بر اساس قانون ،‌ شبکه های تجاری موظفند که درصد اندکی از برنامه هایی را که در استرالیا ساخته می شود  بر روی آنتن ببرند. تلویزیونهای پولی خصوصی  نیز جای خود را در استرالیا باز کرده اندکه برنامه های خود را بر اساس تمایل مشتری از طریق ماهواره،‌ کابل  و یا زمین  ارائه می دهند.برنامه های ورزشی، ‌اخبار،‌ مسابقات تلویزیونی و سریال های وارداتی یا ساخت داخل، در صدر پر بیننده ترین برنامه های تلویزیونی در استرالیا هستند. صنعت رسانه ای استرالیا، بطور موفقیت آمیزی توانسته تولیدات خود به دیگرکشورهای انگلیسی زبان نیز صادر کند.بیش از ۷۰ درصد از استرالیاییها از اینترنت استفاده می کنند.

 

 نشریات

 

روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد

 

روزنامه هرالد سان . ملبورن

 

روز نامه استرالیان . ملی

 

روز نامه دیلی تلگراف. سیدنی

 

روزنامه کوریر میل. بریزبین

 

روزنامه وست استرالیان. پرت

 

روزنامهایج. ملبورن

 

روزنامهادورتایزر. آدلاید

 

روزنامهاسترالیان فاینانشال ریویو

 

تلویزیون

 

آی بی سی . شبکه سراسری

 

اس بی اس. شبکه چند فرهنگی سراسری به زبان انگلیسی و ۶۰ زبان دیگر

 

شبکه هفت. تجاری سراسری

 

شبکه نه . تجاری سراسری

 

شبکه ده.  تجاری سراسری

 

اداره رسانه ها و ارتباطات استرالیا . مرجع  اعطای مجوز و کنترل بر ایستگاههای تلویزیونی است. لیست ایستگاهها از وب سایت قابل مشاهده است.

 

فاکس تل . تلویزیون خصوصی ، تحت مالکیت بنگاه خبری رابرت مورداک ، گروه پکر و تل استرا

 

اپتوس. تلویزیون خصوصی

 

 رادیو

 

ای بی سی . رادیو سراسری ، پخش برنامه های فرهنگی به زبانهای گوناگون ، پخش اخبار از شبکه خبر ای بی سی ، پخش برنامه های مختص جوانان، پخش برنامه های  موسیقی کلاسیک و معاصر و ارائه خدمات منطقه ای

 

رادیو استرالیا.  پخش  اخبار برون مرزی  ای بی سی که برای آسیا پاسیفیک پخش می شود و از طریق امواج کوتاه و اینترنت قابل دریافت است

 

رادیو اس بی اس. ملی . چند فرهنگی  و چند زبانی که به بیش از ۶۸ زبان برنامه دارد

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به این سایت می باشد CopyRight 2017- All Rights Reserved